fbpx

Menu

Home
Prizegiving Awards

Prizegiving Awards

Our annual awards evening was a glorious celebration of academic excellence and outstanding achievement of students across all year groups, set in the magnificent surroundings of Stationers’ Hall.

Student President Simba with Award winners James, Elise, Momo, and Bianca

 

Parents, Carers and prize-winners were welcomed by staff and Stationers’ and enjoyed a sumptuous drinks reception after which everyone moved through to the Main Hall for the Awards presentation hosted by our very own Student President, Simba Nyakupinda.

 

 

 

 

Mr Nick Steidl, Master of the Stationers’ Company welcomed guests.  We were especially delighted that  the Mayor of Greenwich, Cllr Peter Brooks, could join us for the evening.

Mr Kevin Dewey, Mr Nick Steidl, Mr David Millar, Cllr Peter Brooks, Mr Simon Heffer

 

Award winning journalist, author, political commentator and Stationer, Mr Simon Heffer, was the guest speaker. He congratulated all the Award winners on their achievements and encouraged them to continue to study hard and ‘aim high’ in their university choices and careers.

 

 

 

The audience were entertained by two Year 11 students: Caitlin Cook from Ashdown who sang Adele’s ‘Make You Feel My Love’ and Calum Scott’s ‘Dancing on My Own’’ with Harry Barker from Delamere, accompanying her on the piano.

Two highly creative students, Katie Rackstraw (Year 8, Ashdown) and Emily Seaton (Year 11 Delamere), were delighted to receive a certificate and ‘goody bag’ from the Stationers’ Company as winner and runner-up in the Stationers’ Christmas Card competition.  Katie’s winning design featuring a card being posted into a festive postbox was selected to be the official 2017 Stationers’ Company Christmas card and she received packs of cards printed with her design.

Mr Kevin Dewey and Cllr Peter Brooks with Sherwood prizewinners

Heads of Schools, Ms Long (Ashdown), Ms Sudds (Delamere), Mr Ball (Sherwood) and Mr Doyle (Arden) then read the citations and presented Certificates of Achievement for each of their Schools.  The Inclusion Certificate was presented by Ms Banton, SENCo.

The Stationers’ Company Academic Excellence Awards and The James Wilkes Award were presented by Mr Heffer; and this was followed by the Mayor and Mr Millar presenting the Executive Principal Award to Joshua Baker who as a Year 11, Delamere student, achieved a clean sweep of Grade 9s and A*s in all 10 of his GCSEs and also A* grades in both A Level Maths and Further Maths.

 

This year saw the introduction of a new Award, The Shea French-Gibbens Fortitude Award.  This has been created in memory of a much missed Arden student, Shea, who sadly passed away in May this year at just 18 years old.  Mr French-Gibbens spoke movingly about his son; his achievements and the ‘strength, courage, grit, stamina, determination, endurance and guts’ he displayed to overcome the challenges he faced throughout his life. ‘Fortitude’ perfectly sums up the characteristic Shea had in abundance.  Elise Sunderland, Year 11 Ashdown student, was honoured to be the first recipient of the Award.

In his closing remarks, Chair of Governors, Kevin Dewey, thanked Mr & Mrs French-Gibbens and promised them that their son would never be forgotten.  The award will be presented annually in celebration of their son’s life and achievements.

The Academy would like to thank the Stationers’ Company for their generous sponsorship of the Awards; catering; use of the facilities and assistance from Stationer members in supporting the event on the night.

2017 PRIZEGIVING AWARD WINNERS

Ashdown

YR8 Achievement Award Fabien Luc
YR9 Achievement Award Hasan Cibo
YR10 Achievement Award Momo Adekoya
YR11 Achievement Award Sakina Buhari
Ashdown School Visual and Performing Art Tyler Doyle
Ashdown School Digital Media Award Bianca Silva
Ashdown School Sports Award Louise Butler
Ashdown School Award James Bolton

Delamere

YR8 Achievement Award Holly Baker
YR9 Achievement Award Jessica Johnson
YR10 Achievement Award Matthew Rogers
YR11 Achievement Award Oliver Cujic
Delamere School Visual and Performing Art Oliver Hayhoe
Delamere School Digital Media Award Emily Laye
Delamere School Sports Award Amy Sutherland
Delamere School Award Jude Pfeiffer

Sherwood

YR8 Achievement Award Charlotte Andrew
YR9 Achievement Award Jason Neville
YR10 Achievement Award Aisha Dawodu
YR11 Achievement Award Ellie Owen
Sherwood School Visual and Performing Art Talita Fruhling Di Castro
Sherwood School Digital Media Award Alfie Lee
Sherwood School Sports Award Faruq Balarabe
Sherwood School Award Kai Ring

Symphony Inclusion Award

Vinnie French-Gibbens

Arden Sixth Form

YR12 Achievement Award Roberto Rodrigues
YR13 Achievement Award Yuliia Tereshchuk
Arden Sixth Form Visual and Performing Art Lilian Bird
Arden Sixth Form Sports Award Louis Trotter
Arden Sixth Form Digital Media Award Ilyas Bellout
Arden Sixth Form Award Georgianna Clopotel

Academic Excellence

Ashdown School Highest GCSE Samanta Eida
Delamere School Highest GCSE Joshua Baker
Arden A Level Highest Yuliia Tereshchuk
Arden Vocation Level 3 Highest Danielle Dinnadge

James Wilkes Award

Kai Ring

Executive Principal’s Award

Joshua Baker

The Shea French-Gibbens
Fortitude Award

Elise Sunderland